Güneş Paneli Temizleme Nasıl Yapılır?

Güneş santrallerinde yer alan güneş paneli temizleme işleminde maksimum verimlilik için ultra de iyonize saf su kullanılmalıdır.

Güneş Paneli Temizleme Nasıl Yapılır?

Güneş santrallerinde yer alan güneş paneli temizleme işleminde maksimum verimlilik için ultra de iyonize saf su kullanılmalıdır.

Dairesel titreşimsiz panel yüzeyine en uygun fırçalar ile güneş panelleri dikkatlice yıkanmalıdır. Ayrıca panel temizliğinin yanı sıra bakımı da ihmal edilmemelidir. Fotovoltaik sistemlerde amaç verimliliği maksimum tutup, bakım ve hasar maliyetini en aza indirmektir.

Solar santralinizdeki güneş paneli temizliği düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Güneş Enerjisi Santrallerinde kullanılan güneş panellerinin bulunduğu konum ve çevre koşulları bakımından temizleme sıklık derecesi değişkenlik göstermektedir. Güneşe dayalı elektrik üretim santralinizin yakınında bulunan kum, demir, çelik gibi aşırı tozlanma yaratabilecek fabrika veya endüstriyel tesislerin bulunması santralinizin temizlenmesi için sıklık derecenizde artış gösterecektir.

Periyodik bir temizlik düzeni nasıl olmalıdır diyecek olursak fabrika vb tesis bulunan, panellerde ağır tozlanma yaratabilecek bölgelerde sıklık derecesi;1/4(3ayda bir) iken, diğer koşullarda ise sıklık derecesi 1/2 (6ayda bir) şeklinde yaptırılmasını solartemizlik.com olarak önermekteyiz.

Temizlenen panellerinizi dış çevre şartlarından korumanız kolay olmayacaktır. Ancak yapılan temizleme işlemi sırasında doğru sertlikteki saf su ve fotovoltaik panelleriniz için özel üretilmiş deterjan kullanımı, profesyonel çalışma ekibi ve yıkama talimatlarına uyulduğu sürece panelleriniz temiz kalacak ve yıkama sonrası temiz kalma sürekliliği uzayacaktır.

Fotovoltaik panel temizleme işlemi ile santralinizin verimini maksimum seviyede tutarak santralinizin geri ödeme süresini azaltabilirsiniz.

Örnek çalışmalar için tıklayınız.

×

Merhaba!

Bize aşağıdaki linke tıklayarak Whatsapp aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

× Whatsapp'tan Bize Ulaşın!