Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir

Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir, güneş enerjisi temizleme, güneş panel temizleme, güneş enerjisi temizliği, güneş enerjisi nasıl temizlenir, güneş panel temizliği, solar temizlik

Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir ?

Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir sorusu güneş enerji santrali sahipleri, santralde çalışan kişiler veya EPC firmaları gibi kurumlar tarafından panel üreticilerine sorulan en sık sorulardan bir tanesidir. Panel üreticileri bu konuya çok hassas bir şekilde yaklaşım gösterirken temizliğin uzman kişiler tarafından yapılmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan temizliklerde karşılaşılan sorunlar ciddi boyutta olup insan hayatını tehdit edebilmektedir.

Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Kirlenir ve Temizlenir?

Güneş enerjisi panelleri çok hassas olduklarından dolayı kuş pislikleri ve çevresel faktörlerden (nem, basınç, toz, rüzgâr, yağmur vb.) çok ciddi derecede etkilenirler. Bu etkenler, panel verimini önemli miktarda azaltarak enerji kaybına yol açacaktır.

Güneş enerjisi paneli yüzeyinin kirlendiğini her zaman gözümüzle göremeyebiliriz. Partikül madde, toz ve küçük lekeler panelin yüzeyini kapatırken güneşten gelen ışınları engeller. Engellenen ışımalar panelin verimini düşürürken zaman içinde panelin çalışmasını durdurabilecek seviyeye gelebilir. Kuş pisliği ve çevresel etmenler ise güneşin de etkisiyle kurudukça panele yapışır ve çıkması zorlaşır. Temizlenmeyen etmenler hot spot etkisi yaparak panelde deformasyona bu nedenle de panelin değişmesine sebep olabilir.

Güneş Enerjisi Paneli Temizlik Ne ile Yapılır?

Fotovoltaik panelleri temizlemek için De İyonize Saf Suya ihtiyaç vardır. Normal, kuyu ve yağmur suyu içerisindeki organik materyaller nedeniyle fotovoltaik panelde izler bırakır. Bu izler zamanla panelde korozyona neden olur. Korozyon oluşumunu engellemek için temizleme suyunun filtrelenmesi gerekmektedir. Filtreleme işlemi sonucunda suyun içerisindeki organik materyaller tamamen temizlenir ve panelinizde kalıntı bırakmaz.

Güneş enerjisi paneli temizlenirken fırçaların paneller üzerinde yüksek gerilme ve basınca maruz kalmamalıdır. Temizleme sırasında üzerine sınır değerleri aşan yük binmemelidir. Uygulanan her yük panellerde gözle görülmeyen mikro çatlaklıklar meydana getirebilir ve panellere zarar verebilir. Bu nedenler solar temizleme fırçası güneş enerjisi panellerini temizlemek için çok önemli bir araçtır.

Fotovoltaik panel temizlenirken panele zarar verecek kimyasal kullanmaktan kaçınmalıyız. Kullanılan kimyasal, yüzeyde kireçlenmeye sebep olur. Kireçlenme panele gelen ışınımı geri yansıtarak enerji üretimini azaltacaktır. Bu durum beraberinde maddi kayıplara da sebep olacaktır.

Güneş Enerjisi Paneli Temizlik İşleminde Nelere Dikkat Edilir?

Güneş enerjisi panelini temizlemek riskli ve dikkat gerektiren bir iştir. Temizleme işleminin bilinçsiz bir şekilde yapılması çok büyük sorunlar doğurabilmektedir.

Temizleme işlemi yapılacak endüstriyel çatılarda düşme riskine karşı önlem almak zorunludur. Önlem almadan yapılan temizlik işlemlerinde herhangi bir kaza yaşanması muhtemeldir. Bu kazalarda kişinin sakat kalma ihtimali çok yüksek olup ölüm gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca cezai yaptırımlar da uygulanmaktadır.

Temizleme işlemi yapılırken panel üzerine basılmamalı ve yürünmemelidir. Üzerine basılan veya üzerinde yürünen panelde mikro çatlak oluşur ve panelin değişmesi gerekir.

Panel camını çizecek fırça veya benzeri ekipmanlar kullanılmamalıdır. Bunun yerine solar fırçalar kullanılmalıdır.

Temizleme suyu filtrelendikten sonra kullanılmalı, suyun sertliği yüksek olmamalıdır. Sertliği yüksek olan su, panel yüzeyinde kireçlenmeye sebep olur. Ayrıca kimyasal ve basınçlı su kullanılmadan temizleme işleme yapılmalıdır.

Solar Temizlik olarak Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir konusunda alanında uzman ekibimizle gerek aldığı eğitimler gerekse iş tecrübesi ve disiplini bakımından kendini kanıtlamış bir ekip olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

Güneş enerjisi panel temizliği görünenin aksine çok zor ve dikkat gerektiren bir iştir. Sahanızdaki yüksek gerilim nedeniyle temizliğin uzman ekipler tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir. Kendi başınıza temizlik yapmaya çalıştığınız takdirde çarpılma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Aynı zamanda paneli temizlerken kullandığınız sıradan malzemeler panele zarar verir. Bu da zamanla panel veriminizi minimize eder.

Solar Temizlik ekibimiz bu konudaki eğitimlerini almış olup özel ekipmanlarımız sayesinde sorunsuz, güvenli ve kaliteli hizmeti sizlere sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

×

Merhaba!

Bize aşağıdaki linke tıklayarak Whatsapp aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

× Whatsapp'tan Bize Ulaşın!